Zawrat dostępny jest dla turystów bezpośrednio ze Świnicy albo z dolin leżących po obu stronach grani: Doliny Pięciu Stawów Polskich i Doliny Gąsienicowej. Ze Świnicy szlak przecina kolejno żebra Gąsienicowej Turni oraz Niebieskiej Turni (odcinek ze sztucznymi ułatwieniami w postaci łańcuchów i klamer, miejscami eksponowany) oraz zbocze Zawratowej Turni. Z Doliny Pięciu Stawów Polskich prowadzi na przełęcz łatwa droga (w 1934 r. zbudowano łatwiejszą trasę zamiast ścieżki z 1877 r.) poniżej południowej grani schodzącej z Małego Koziego Wierchu.
Droga z Doliny Gąsienicowej prowadzi od Zmarzłego Stawu Gąsienicowego ścianą Małego Koziego Wierchu (nowa trasa, nazywana też Nowym Zawratem, z klamrami i łańcuchami). Trasa ta została wytyczona przez Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1894–1895[3]. Wariant zimowy prowadzi natomiast przez piarg Zawratowego Żlebu (trasa zwana Starym Zawratem).
I tu gdzieś występuje takie wspomnienie ;) Idziemy na Zawrat i nagle słyszymy , pan krzyczy i dyryguje .. proszę się zatrzymać! proszę zaczekać!, moja żona idzie ! spokojnie! proszę tam stać i się nie ruszać! moja żona idzie!! pan asekuruje, wstrzymuje cały ruch, zachowuje się jak kwoka a ta żona idzie, i radzi sobie nieźle .. powyżej nich korek, poniżej korek ... i co z takimi robić ? ja krzyknęłam na pana ze przejdę tylko obok bo było miejsce , nie mam zamiaru się przyglądać temu przedstawieniu .. reszta stała
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz